Potential host priority for the quarters, left to right, based on language in the manual.
In other words, whichever two teams remain in each pod after 10/28 -- the one furthest LEFT in these tables should be the host for the quarterfinal round.
CRITERIA FOR 5A, 4A, 3A:
1. Highest RPI
CRITERIA FOR CLASS 2A, 1A, A, and 8-PLAYER:
1. District Finish
2. District Record (6-0 = 5-0; 5-1 > 4-1)
3. Head-to-Head
4. LAST Alphabetical
In other words, whichever two teams remain in each pod after 10/28 -- the one furthest LEFT in these tables should be the host for the quarterfinal round.
CRITERIA FOR 5A, 4A, 3A:
1. Highest RPI
CLASS 5A | ||||
---|---|---|---|---|
Pod A | (1) Dowling | (8) Kennedy | (9) Waukee NW | (16) Davenport West |
Pod B | (2) SE Polk | (7) Prairie | (10) Linn-Mar | (15) Ames |
Pod C | (3) Ankeny | (6) Johnston | (11) City High | (13) SC East |
Pod D | (4) Pleasant Valley | (5) Cedar Falls | (12) Centennial | (14) Valley |
CLASS 4A | ||||
---|---|---|---|---|
Pod A | (1) Xavier | (7) Bondurant-Farrar | (10) Indianola | (16) CR Wash |
Pod B | (2) Waverly-Shell Rock | (6) North Scott | (9) Western Dubuque | (13) Fort Madison |
Pod C | (3) Lewis Central | (8) Spencer | (14) LeMars | (15) Glenwood |
Pod D | (4) Liberty | (5) Carlisle | (11) Newton | (12) Webster City |
CLASS 3A | ||||
---|---|---|---|---|
Pod A | (1) Harlan | (6) Nevada | (12) Sioux Center | (16) MOC-FV |
Pod B | (2) Mount Vernon | (7) Solon | (11) West Delaware | (13) Central DeWitt |
Pod C | (3) Humboldt | (8) Independence | (9) Benton | (14) Hampton-Dumont |
Pod D | (4) ADM | (5) North Polk | (10) Creston | (15) Grinnell |
CRITERIA FOR CLASS 2A, 1A, A, and 8-PLAYER:
1. District Finish
2. District Record (6-0 = 5-0; 5-1 > 4-1)
3. Head-to-Head
4. LAST Alphabetical
CLASS 2A | ||||
---|---|---|---|---|
Pod A | Greene County (1, 5-0, alpha) | Central Lyon (1, 5-0) | West Lyon (2, 4-1, alpha) | Clarinda (2, 4-1) |
Pod B | Spirit Lake (1, 5-0, alpha) | Osage (1, 5-0) | OABCIG (2) | Clear Lake (3) |
Pod C | West Marshall (1, 5-0, alpha) | Waukon (1, 5-0) | Wahlert (2, 4-1, alpha) | Crestwood (2, 4-1) |
Pod D | Williamsburg (1, 5-0, alpha) | Monticello (1, 5-0) | Centerville (2) | Mid-Prairie (3) |
CLASS 1A | ||||
---|---|---|---|---|
Pod A | West Sioux (1, 5-0) | Aplington-Parkersburg (1, 4-1) | Western Chr. (2, 4-1, alpha) | Kuemper (2, 4-1) |
Pod B | West Branch (1, 5-0, alpha) | MFL MarMac (1, 5-0) | Dike-NH (2, 4-1, alpha) | Columbus Cath. (2, 4-1) |
Pod C | Van Meter (1, 5-0, alpha) | Sigourney/Keota (1, 5-0) | Woodward-Granger (2, 4-1, alpha) | Mediapolis (2, 4-1) |
Pod D | Underwood (1, 5-0, alpha) | South Hamilton (1, 5-0) | Pella Christian (2, 4-1, alpha) | ACGC (2, 4-1) |
CLASS A | ||||
---|---|---|---|---|
Pod A | Woodbury Central (1, 6-0, alpha) | HMS (1, 6-0) | Gehlen (2) | Hinton (3) |
Pod B | West Hancock (1, 6-0, alpha) | North Linn (1, 6-0) | Wapsie Valley (2, 5-1, alpha) | Newman (2, 5-1) |
Pod C | Grundy Center (1, 6-0, alpha) | Alburnett (1, 6-0) | East Buchanan (2, 5-1, alpha) | Columbus (2, 5-1) |
Pod D | Lynnville-Sully (1, 6-0, alpha) | AHSTW (1, 6-0) | Mount Ayr (2) | Southwest Valley (3) |
8-PLAYER (Thursday, 11/3) | ||||
---|---|---|---|---|
Pod A | West Harrison (1, 6-0, alpha) | Remsen St.M. (1, 6-0) | GTRA (1, 5-1) | West Bend-Mallard (2) |
Pod B | Southeast Warren (1, 6-0, alpha) | Lenox (1, 6-0) | CAM (2, 5-1, HTH) | Fremont-Mills (2, 5-1) |
Pod C | Don Bosco (1, 5-0, HTH) | Turkey Valley (1, 5-0) | Newell-Fonda (2, 5-1) | Gladbrook-Reinbeck (2, 4-1) |
Pod D | Waco (1, 7-0, alpha) | Montezuma (1, 6-0, alpha) | Easton Valley (1, 5-0) | Central City (2) |
Last edited: