Potential Quarterfinal Hosts (Nov. 3-4)

ISUChip

All American
May 29, 2001
17,793
169
63
Potential host priority for the quarters, left to right, based on language in the manual.

In other words, whichever two teams remain in each pod after 10/28 -- the one furthest LEFT in these tables should be the host for the quarterfinal round.

CRITERIA FOR 5A, 4A, 3A:
1. Highest RPI


CLASS 5A
Pod A(1) Dowling(8) Kennedy(9) Waukee NW(16) Davenport West
Pod B(2) SE Polk(7) Prairie(10) Linn-Mar(15) Ames
Pod C(3) Ankeny(6) Johnston(11) City High(13) SC East
Pod D(4) Pleasant Valley(5) Cedar Falls(12) Centennial(14) Valley


CLASS 4A
Pod A(1) Xavier(7) Bondurant-Farrar(10) Indianola(16) CR Wash
Pod B(2) Waverly-Shell Rock(6) North Scott(9) Western Dubuque(13) Fort Madison
Pod C(3) Lewis Central(8) Spencer(14) LeMars(15) Glenwood
Pod D(4) Liberty(5) Carlisle(11) Newton(12) Webster City


CLASS 3A
Pod A(1) Harlan(6) Nevada(12) Sioux Center(16) MOC-FV
Pod B(2) Mount Vernon(7) Solon(11) West Delaware(13) Central DeWitt
Pod C(3) Humboldt(8) Independence(9) Benton(14) Hampton-Dumont
Pod D(4) ADM(5) North Polk(10) Creston(15) Grinnell


CRITERIA FOR CLASS 2A, 1A, A, and 8-PLAYER:
1. District Finish
2. District Record (6-0 = 5-0; 5-1 > 4-1)
3. Head-to-Head
4. LAST Alphabetical


CLASS 2A
Pod AGreene County (1, 5-0, alpha)Central Lyon (1, 5-0)West Lyon (2, 4-1, alpha)Clarinda (2, 4-1)
Pod BSpirit Lake (1, 5-0, alpha)Osage (1, 5-0)OABCIG (2)Clear Lake (3)
Pod CWest Marshall (1, 5-0, alpha)Waukon (1, 5-0)Wahlert (2, 4-1, alpha)Crestwood (2, 4-1)
Pod DWilliamsburg (1, 5-0, alpha)Monticello (1, 5-0)Centerville (2)Mid-Prairie (3)


CLASS 1A
Pod AWest Sioux (1, 5-0)Aplington-Parkersburg (1, 4-1)Western Chr. (2, 4-1, alpha)Kuemper (2, 4-1)
Pod BWest Branch (1, 5-0, alpha)MFL MarMac (1, 5-0)Dike-NH (2, 4-1, alpha)Columbus Cath. (2, 4-1)
Pod CVan Meter (1, 5-0, alpha)Sigourney/Keota (1, 5-0)Woodward-Granger (2, 4-1, alpha)Mediapolis (2, 4-1)
Pod DUnderwood (1, 5-0, alpha)South Hamilton (1, 5-0)Pella Christian (2, 4-1, alpha)ACGC (2, 4-1)


CLASS A
Pod AWoodbury Central (1, 6-0, alpha)HMS (1, 6-0)Gehlen (2)Hinton (3)
Pod BWest Hancock (1, 6-0, alpha)North Linn (1, 6-0)Wapsie Valley (2, 5-1, alpha)Newman (2, 5-1)
Pod CGrundy Center (1, 6-0, alpha)Alburnett (1, 6-0)East Buchanan (2, 5-1, alpha)Columbus (2, 5-1)
Pod DLynnville-Sully (1, 6-0, alpha)AHSTW (1, 6-0)Mount Ayr (2)Southwest Valley (3)


8-PLAYER (Thursday, 11/3)
Pod AWest Harrison (1, 6-0, alpha)Remsen St.M. (1, 6-0)GTRA (1, 5-1)West Bend-Mallard (2)
Pod BSoutheast Warren (1, 6-0, alpha)Lenox (1, 6-0)CAM (2, 5-1, HTH)Fremont-Mills (2, 5-1)
Pod CDon Bosco (1, 5-0, HTH)Turkey Valley (1, 5-0)Newell-Fonda (2, 5-1)Gladbrook-Reinbeck (2, 4-1)
Pod DWaco (1, 7-0, alpha)Montezuma (1, 6-0, alpha)Easton Valley (1, 5-0)Central City (2)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: MsideChief

Latest posts