Class 5A
- Pleasant Valley (7-0), beat Iowa City High 51-21
- Dowling Catholic (6-1), beat Ames 51-7
- Ankeny (6-1), beat Des Moines North 72-0
- Southeast Polk (6-1), beat Cedar Rapids Prairie 41-0
- Cedar Rapids Kennedy (6-1), beat Davenport West 44-0
- Cedar Falls (5-2), beat Dubuque Hempstead 34-7
- Urbandale (5-2), beat Sioux City West 62-6
- Cedar Rapids Prairie (5-2), lost to Southeast Polk 41-0
- West Des Moines Valley (4-3), beat Des Moines Lincoln 54-0
- Davenport West (6-1), lost to Cedar Rapids Kennedy 44-0
Dropped Out: Ankeny Centennial, Iowa City High
Class 4A
- Lewis Central (7-0), beat Glenwood 58-22
- Cedar Rapids Xavier (7-0), beat Clear Creek-Amana 49-0
- Waverly-Shell Rock (7-0), beat Mason City 52-10
- Carlisle (6-1), beat Indianola 42-21
- Iowa City Liberty (6-1), beat Fort Madison 49-0
- Spencer (6-1), beat Webster City 49-40
- Bondurant-Farrar (6-1), beat Boone 50-6
- North Scott (5-2), beat Clinton 55-7
- Western Dubuque (5-2), beat Waterloo East 55-22
- Indianola (5-2), lost to Carlisle 42-21
- Dropped Out: Fort Madison
Class 3A
- Harlan (6-1), beat ADM 42-7
- Humboldt (7-0), beat Gilbert 31-6
- Mount Vernon (7-0), beat Maquoketa 49-7
- Independence (7-1), beat Charles City 47-7
- Nevada (6-1), beat Algona 38-14
- ADM (6-1), lost to Harlan 42-7
- Solon (5-2), beat Fairfield 45-25
- North Polk (5-2), beat Ballard 42-19
- Creston (6-1), beat Saydel 69-0
- Benton (5-2), beat Davenport Assumption 28-14
- Dropped Out: Hampton-Dumont-CAL
Class 2A
- Williamsburg (7-0), beat Davis County 77-8
- Central Lyon (7-0), beat Sheldon 42-0
- West Marshall (7-0), beat Roland-Story 41-7
- Spirit Lake (7-0), beat Clarion-Goldfield-Dows 56-21
- OABCIG (6-1), beat Estherville Lincoln Central 42-19
- West Lyon (5-2), beat Unity Christian 24-6
- Greene County (6-1), beat Shenandoah via forfeit
- Osage (5-2), beat Garner Hayfield Ventura 33-10
- New Hampton (6-1), beat Forest City 28-18
- Crestwood (5-2), beat Clear Lake 26-7
- Dropped Out: Clarion-Goldfield-Dows
Class 1A
- Van Meter (6-1), beat Interstate 35 63-7
- West Sioux (6-1), beat Sibley-Ocheyedan 64-14
- West Branch (7-0), beat Iowa City Regina 23-0
- Underwood (7-0), beat West Monona 56-0
- Kuemper Catholic (7-0), beat Treynor 42-7
- Aplington-Parkersburg (6-1), beat Central Springs 48-7
- South Hamilton (6-1), beat Manson NW Webster 54-12
- Pella Christian (6-1), beat Cardinal 63-0
- Mediapolis (6-1), beat Durant 28-8
- ACGC (6-1), beat Panorama 48-26
- Dropped Out: Dike-New Hartford
Class A
- West Hancock (7-0), beat Saint Ansgar 32-0
- Grundy Center (7-0), beat BCLUW 56-8
- Woodbury Central (7-0), beat Tri-Center 36-34
- Lynnville-Sully (7-0), beat Ogden 40-7
- AHSTW (7-0), beat Logan-Magnolia 40-0
- North Linn (6-1), beat Hudson 35-0
- East Buchanan (6-1), beat Clayton Ridge 71-0
- Alburnett (6-1), beat Wapello 51-7
- Mount Ayr (6-1), beat Earlham 34-0
- Newman Catholic (6-1), beat West Fork 47-6
- Dropped Out: none
8-Player
- Remsen St. Mary’s (7-0), beat Ar-We-Va 75-0
- Don Bosco (7-0), beat Gladbrook-Reinbeck 35-32
- WACO (8-0), beat Winfield-Mt. Union 43-0
- Easton Valley (5-1), beat Edgewood-Colesburg 62-20
- Lenox (7-0), beat Martensdale-St. Marys 66-18
- West Harrison (7-0), beat Audubon 35-26
- Gladbrook-Reinbeck (6-1), lost to Don Bosco 35-32
- Southeast Warren (7-1), beat Murray 60-0
- Newell-Fonda (6-1), beat Glidden-Ralston 62-6
- Turkey Valley (5-1), beat Tripoli 42-36 (OT)
- Dropped Out: Baxter